Książka może stać się przewodnikiem w życiu, o ile jest mądra i zachęca do myślenia. Mistrzostwa Czytelnictwa mają pomóc dzieciom i młodzieży poznać świat, zastanowić się nad treścią czytanej lektury i wyrazić o niej swoją opinię. Wybraliśmy kilkadziesiąt różnorodnych pozycji książkowych dla dzieci i młodzieży, a jednocześnie do każdego tytułu przygotowaliśmy zadania i pytania egzaminacyjne. Nie jest naszym celem jedynie sprawdzenie, czy dzieci przeczytały lekturę. Pragniemy, aby zadały sobie poważne pytania na temat jej treści, aby nauczyły się refleksji nad treścią i aby wyrażały swoje myśli.

książki ułożone na sobieZ tego względu, nasze pytania i zadania nie mają formy popularnych testów wpisujących się w światowe trendy, sprawdzających jedynie pamięć o zawartych w lekturze szczegółach, a są pytaniami otwartymi, wymuszającymi myślenie. Na przykład pytanie może dotyczyć tego, czy dziecko uważa, że warto polecić tę książkę koledze, koleżance, i dlaczego tak uważa albo jak postąpiłoby w sytuacji konkretnego bohatera.

Wybrane książki zawierają wiele informacji na temat świata. Uważamy, że dzieci powinny poprzez książki poznawać nie tylko wytwory fantazji, ale przede wszystkim realny świat, który jest piękny i bogaty. Poznanie kultury, historii, przyrody, geografii jest cenną zdobyczą. Chcemy się skupić na książkach, dzięki którym można poznać różne kontynenty, w tym szczególnie Azję, Europę i Afrykę.

kompasKsiążki, które wybraliśmy czyta się przyjemnie, ale rozrywka nie jest jedynym celem czytania. Jeśli dzieci będą uważały, że książka służy jedynie rozrywce, czytanie przegra w rywalizacji z grami komputerowymi. Natomiast jeżeli nauczymy dzieci, że dobra książka jest przewodnikiem w życiu i nauczycielem, możemy mieć nadzieję, że dziecko w późniejszym okresie życia również sięgnie po wartościową lekturę i będzie czerpało z mądrości autorów..

czapka mistrza

Konkurs jest skierowany do ambitnych dzieci, które chcą wymagać od siebie więcej. Planujemy, aby zmagania konkursowe odbywały się każdego roku szkolnego od października do maja, a najbliższa edycja (od lutego do maja – bez możliwości wzięcia udziału w Finale Mistrzostw) jest dołączeniem się do edycji, która trwa od października. Będziemy proponować jedną pozycję książkową na miesiąc, jako dodatkową (poza programem szkolnym) lekturę do przeczytania. Po każdej lekturze będzie egzamin, a po całym roku przyznanie Tytułów Mistrzowskich. Dzieci uczestniczące w konkursie będą używały specjalnych kart pracy, zeszytów i legitymacji dostarczonych przez Fundację.

COMIESIĘCZNE DZIAŁANIA W RAMACH MISTRZOSTW CZYTELNICTWA

DLA NAUCZYCIELI 
(zgłoszenia klasowe)

1. Na początku miesiąca powiesić w klasie plakat dotyczący danej książki i ogłosić, że zaczął się nowy miesiąc i nowa lektura.

2. 20 dnia każdego miesiąca odebrać maila na Platformie, który zawiera pytanie/zadanie do lektury.

3. W dniach 25-30 każdego miesiąca (dogodnie wg planu lekcji) przeprowadzić egzamin, który powinien trwać około 45 minut. Uczniowie piszą egzamin/odpowiedź na zadane pytanie do lektury.

4. Sprawdzić egzamin i wykonać wpis na Platformie w pozycji „Egzamin” przy odpowiedniej lekturze.

DLA RODZICÓW
(zgłoszenia indywidualne)

1. Na początku miesiąca przypomnieć dziecku tytuł książki, którą powinno przeczytać (postarać się, aby taka książka była dostępna).

2. Przypilnować, aby dziecko przeczytało lekturę.

3. 20 dnia każdego miesiąca odebrać maila na Platformie, który zawiera pytanie/zadanie do lektury.

4. W dniach 25-30 każdego miesiąca (dogodnie wg kalendarza wydarzeń rodzinnych) przeprowadzić egzamin, który powinien trwać około 45 minut. Dziecko pisze egzamin/odpowiedź na pytanie do lektury.

5. Wykonać zdjęcie pracy lub skan i wysłać na Platformie.

REGULAMIN MISTRZOSTW CZYTELNICTWA 2023/2024


1. INFORMACJE OGÓLNE O MISTRZOSTWACH
a. Organizatorem Mistrzostw Czytelniczych jest Fundacja Orszak Trzech Króli z siedzibą w Warszawie przy ul. Bysławskiej 84. Bieżące informacje na temat Mistrzostw są umieszczane na stronie www.mistrzostwa.edu.pl
b. Mistrzostwa Czytelnicze są propozycją dla uczniów klas I - VIII szkoły podstawowej.
c. Celem Mistrzostw Czytelnictwa jest:

  • promocja czytania wartościowych książek;
  • poznanie historii, kultury, przyrody i geografii świata, a szczególnie Azji, Europy i Afryki, z
    których, jak podaje tradycja, wyruszyli Mędrcy ze Wschodu;
  • wyłonienie spośród uczestników Mistrzów Czytelnictwa oraz Ogólnopolskich Mistrzów
    Czytelnictwa.


d. Mistrzostwa odbywają się w dwóch etapach. Etap I rozgrywa się w okresie od października do kwietnia, w domach i szkołach. Etap II rozgrywa się w maju i kończy Galą Finałową w czerwcu.
e. Mistrzostwa Czytelnictwa polegają na czytaniu wskazanych przez Organizatora pozycji książkowych i zdawaniu egzaminów na temat każdej książki. W ciągu roku przewidzianych jest siedem tytułów książek dla każdego rocznika uczniów.
f. W Mistrzostwach mogą brać udział uczniowie zgłoszeni indywidualnie przez rodzica (forma indywidualna) lub uczniowie zgłoszeni wraz z innymi uczniami z klasy przez nauczyciela (forma zbiorowa).
g. Każdy Uczestnik Mistrzostw otrzymuje od Organizatora elektroniczny dostęp do Platformy Mistrzostw.
h. Etap I kończy się w kwietniu wręczeniem elektronicznie Dyplomu i nadaniem Tytułu.
i. Etap II kończy się w czerwcu wyłonieniem Ogólnopolskich Mistrzów Czytelnictwa.

2. ZASADY UCZESTNICTWA
a. Do Mistrzostw Czytelnictwa mogą przystąpić wszyscy uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej.
b. Przystąpienie do Mistrzostw jest dobrowolne.
c. Przystąpienie do Mistrzostw dokonuje się poprzez rejestrację na stronie www.mistrzostwa.edu.pl oraz opłaceniu kosztów uczestnictwa. Po opłaceniu kosztów uczestnictwa rejestrujący otrzyma maila potwierdzającego przystąpienie do Mistrzostw. Na koszty uczestnictwa składają się koszty organizacyjne Mistrzostw oraz koszt pracy jurorów. Organizator nie zapewnia książek, w które każdy musi zaopatrzyć się sam lub wypożyczyć z bibliotek.
d. Rejestracji indywidualnej dokonuje rodzic (każde dziecko wymaga osobnego zgłoszenia).
Rejestracji klasowej dokonuje nauczyciel, opiekun, wychowawca. Przy rejestracji klasowej wymagana jest minimalna grupa 5 uczniów z jednego rocznika.
e. Nabór do Mistrzostw Czytelnictwa jest ciągły, tj. w każdym momencie trwania Mistrzostw można do nich dołączyć.
f. Dostęp do Mistrzostw aktywny jest po zaksięgowaniu wpłaty.
g. Opłaty dokonuje się poprzez stronę Mistrzostw.
h. Koszt uczestnictwa w Mistrzostwach umieszczany jest na stronie www.mistrzostwa.edu.pl
i. Po zarejestrowaniu Organizator przesyła zadania na każdy miesiąc.

3. PRZEBIEG ETAPU I dla UCZESTNIKÓW INDYWIDUALNYCH
a. Ogłaszanie tytułów książek.
Na początku każdego miesiąca (patrz. pkt. 5) Organizator wysyła powiadomienie z przypomnieniem tytułu książki na dany miesiąc. Dla każdego rocznika (klasy) uczniów przewidziany jest inny tytuł książki. Rodzic zapoznaje Uczestnika z tytułem, zapewnia Uczestnikowi dostęp do książki.
b. Czytanie lektury.
Uczestnik czyta książkę. Młodszym Uczestnikom mogą czytać książkę na głos rodzice. Dopuszcza się też używanie audiobooków.
c. Egzaminy.
Pod koniec każdego miesiąca (patrz pkt. 5) Organizator ogłasza pytania lub zadania egzaminacyjne do przeczytanej lektury.
Rodzic w ustalonym przez siebie terminie (mieszczącym się w ramach czasowych ustalonych przez Organizatora w pkt. 5) przeprowadza Egzamin.
Uczestnik otrzymuje od rodzica informację, jakie jest pytanie lub zadanie egzaminacyjne (pytanie egzaminacyjne przesyła Organizator drogą mailową).
Egzamin polega na samodzielnej, pisemnej wypowiedzi egzaminacyjnej Uczestnika będącej odpowiedzią na pytania lub zadania w Zeszycie. Czas trwania Egzaminu wynosi 30 minut. Uczestnik Mistrzostw podczas Egzaminu może korzystać z przeczytanej książki lub własnych notatek.
Uczestnik nie może korzystać z pomocy rodzica, innych osób, ani też materiałów wykonanych przez inne osoby, takich jak notatki, materiały, streszczenia, opracowania itp. Rodzic może zadać pytania pomocnicze lub nakierować Uczestnika, ale nie może podawać właściwej
odpowiedzi.
d. Zaliczenia.
Napisaną przez Uczestnika wypowiedź egzaminacyjną rodzic załącza (skan lub zdjęcie) w formie pliku pdf lub jpg na Platformie Mistrzostw.
Pytania i zadania egzaminacyjne będą otwarte. Przykładowe pytanie: „Co zrobiłbyś, gdybyś znalazł się w sytuacji bohatera książki?”. Ocenia się, czy Uczestnik wykazał się samodzielnym myśleniem na temat treści książki. Każda logiczna, sensowna i nawiązująca do treści odpowiedź będzie uznana za
spełniającą kryteria i wystarczającą do zaliczenia Egzaminu. Jurorzy sprawdzają wypowiedź egzaminacyjną i rodzic otrzymuje mailem od Organizatora informację zwrotną o zaliczeniu lub niezaliczeniu Egzaminu.
Wysłanie wypowiedzi egzaminacyjnej Uczestnika w terminie późniejszym niż wskazany przez Organizatora (patrz pkt.5) oznacza niewykonanie zadania i niezaliczenie tytułu z danego miesiąca.
Niezaliczenie jednej książki nie dyskwalifikuje Uczestnika i pozwala na kontynuowanie Mistrzostw w kolejnych miesiącach, ale nie ma możliwości „powrotu” do zaliczania książki, przy której wystąpiło
spóźnienie.
e. Zakończenie Etapu I.
Procedura powtarza się siedmiokrotnie, w okresie od października do kwietnia. Uczestnik, który zaliczył przynajmniej jedną książkę może otrzymać elektronicznie Dyplom ze zdobytym honorowym tytułem, zależnym od liczby przeczytanych i zaliczonych książek. (patrz. pkt 5)
Uczestnikom indywidualnym Dyplom drukuje i wręcza rodzic po otrzymaniu maila potwierdzającego od Organizatora (wg wskazówek w pkt. 5).
g. Uczestnicy, którzy zaliczą wszystkie siedem książek zdobywają Tytuł Mistrza i przechodzą do II etapu Mistrzostw.

4. PRZEBIEG ETAPU I dla UCZESTNIKÓW ZBIOROWYCH
a. Ogłaszanie tytułów książek.
Na początku każdego miesiąca (patrz. pkt. 5) Organizator wysyła na Platformie przypomnienie o tytule książki na dany miesiąc. Dla każdego rocznika (klasy) uczniów przewidziany jest inny tytuł książki. Nauczyciel zapoznaje Uczestników z tytułem, ewentualnie przesyła informację do rodziców o tytule i prosi o udostępnienie lektury dzieciom.
b. Czytanie lektury.
Uczestnicy czytają książkę w domu lub klasie. Młodszym Uczestnikom mogą czytać książkę na głos nauczyciele lub rodzice. Dopuszcza się też używania audiobooków.
c. Egzaminy.
Pod koniec każdego miesiąca Organizator ogłasza pytania lub zadania egzaminacyjne do przeczytanej lektury.
Nauczyciel w ustalonym przez siebie terminie (mieszczącym się w ramach czasowych ustalonych przez Organizatora w pkt.5) przeprowadza Egzamin. (W wyjątkowych przypadkach, jeśli są uzasadnione powody, nauczyciel może przeprowadzić Egzamin poza ramami czasowymi ustalonymi przez Organizatora).
Uczestnicy otrzymują od nauczyciela informację, jakie jest pytanie lub zadanie egzaminacyjne. Egzamin polega na samodzielnej, pisemnej wypowiedzi egzaminacyjnej każdego z Uczestników będącej odpowiedzią na pytania lub zadania w Zeszycie. Czas trwania Egzaminu wynosi 30 minut.
Uczestnik Mistrzostw podczas Egzaminu może korzystać z przeczytanej książki lub własnych notatek. Uczestnik nie może korzystać z pomocy nauczyciela, innych osób, ani też materiałów wykonanych przez inne osoby, takich jak notatki, materiały, streszczenia, opracowania itp.
Nauczyciel może zadać pytania pomocnicze lub nakierować Uczestnika, ale nie może podawać właściwej odpowiedzi.
d. Zaliczenia.
Napisane przez Uczestników wypowiedzi egzaminacyjne zbiera i ocenia Nauczyciel. Pytania i zadania egzaminacyjne będą otwarte. Przykładowe pytanie: „Co zrobiłbyś, gdybyś znalazł się w sytuacji bohatera książki?”. Ocenia się, czy Uczestnik wykazał się samodzielnym myśleniem na temat treści książki. Każda logiczna, sensowna i nawiązująca do treści odpowiedź powinna być uznana za spełniającą kryteria i wystarczającą na zaliczenie Egzaminu.
Nauczyciel sprawdza wypowiedź egzaminacyjną i Uczestnik otrzymuje od nauczyciela informację zwrotną o zaliczeniu lub niezaliczeniu Egzaminu.
Po zaliczonym Egzaminie przez Uczestnika nauczyciel wykonuje wpis w odpowiedniej rubryce na Platformie, który świadczy o zaliczeniu książki z danego miesiąca. Niezaliczenie jednej książki nie dyskwalifikuje Uczestnika i pozwala na kontynuowanie Mistrzostw w
kolejnych miesiącach.
e. Zakończenie Etapu I.
Procedura powtarza się siedmiokrotnie. Każdy Uczestnik, który zaliczył przynajmniej jedną książkę może otrzymać elektronicznie Dyplom ze
zdobytym honorowym tytułem, zależnym od liczby przeczytanych i zaliczonych książek. (patrz pkt.5) Uczestnikom zbiorowym Dyplom drukuje i wręcza nauczyciel.
f. Uczestnicy, którzy otrzymają zaliczenie wszystkich siedmiu książek zdobędą Tytuł Mistrza.
Nauczyciel informuje Organizatora o liczbie Uczestników z danej klasy, którzy otrzymali Tytuł Mistrza i przechodzą do II etapu Mistrzostw.
5. TYTUŁY MISTRZOWSKIE
Nadane Tytuły Mistrzowskie w zależności od liczby zaliczonych książek:
1 książka – tytuł: Czytelnik
2 książki – tytuł: Sympatyk
3 książki – tytuł: Lider
4 książki – tytuł: Koneser
5 książek – tytuł: Laureat
6 książek – tytuł: Wicemistrz
7 książek – tytuł: Mistrz
Przykładowo przeczytanie i zaliczenie przez Uczestnika jednej książki uprawnia do otrzymania Tytułu Czytelnika, a przeczytanie i zaliczenie wszystkich siedmiu książek uprawnia do Tytułu Mistrza.

6. TERMINY SZCZEGÓŁOWE I ETAPU
Od 01.09.2023 – zgłoszenia i rejestracja Uczestników
01.10.2023 – ogłoszenie tytułu książki 1, na październik (dla każdej klasy/rocznika)
15.10.2023 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 1
31.10.2023 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 1
01.11.2023 – ogłoszenie tytułu książki 2, na listopad (dla każdej klasy/rocznika)
15.11.2023 - ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 2
30.11.2023 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 2
01.12.2023 – ogłoszenie tytułu książki 3, na grudzień (dla każdej klasy/rocznika)
15.12.2023 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 3
30.12.2023 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 3
01.01.2024 – ogłoszenie tytułu książki 4, na styczeń/luty (dla każdej klasy/rocznika)
15.01.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 4
31.01.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 4
01.02.2024 – ogłoszenie tytułu książki 5, na marzec (dla każdej klasy/rocznika)
15.02.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 5
28.02.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 5
01.03.2024 – ogłoszenie tytułu książki 6, na kwiecień (dla każdej klasy/rocznika)
15.03.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 6
30.03.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 6
01.04.2024 – ogłoszenie tytułu książki 7, na maj (dla każdej klasy/rocznika)
15.04.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 7
30.04.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 7

7. ETAP II FINAŁ MISTRZÓW
a. Do Etapu II są zaproszeni uczestnicy Mistrzostw Czytelnictwa, którzy zdobyli Tytuł Mistrza, tj. zaliczyli wszystkie siedem lektur.
b. Gala Finałowa Mistrzostw dla uczestników z Tytułem Mistrza planowana jest w dniu 08.06.2024 r.
c. W dniu 13.05.2024 wszyscy finaliści otrzymają finałowe zadanie.
d. Do dnia 17.05.2024 jest termin nadsyłania do Organizatora skończonych prac finałowych. Wszystkie prace zostaną ocenione przez jury w centrali w Warszawie.
e. W dniu 08.06.2024 odbędzie się Ogólnopolski Finał Mistrzostw w Warszawie. Podczas Finału
ogłoszone zostaną wyniki Mistrzostw oraz wyłonieni Ogólnopolscy Mistrzowie Czytelnictwa z każdego
rocznika.
f. Gala Finałowa odbędzie się w Warszawie w obecności rodziców i nauczycieli. (Jeżeli sytuacja
związana z Covid 19 na to pozwoli).
g. Dla Mistrzów Ogólnopolskich przewidziane są nagrody rzeczowe rozdawane w czasie Gali Finałowej.

8. TERMINY SZCZEGÓŁOWE II ETAPU
13.05.2024 – przesłanie zadania finałowego,
17.05.2024 – termin odesłania zadań finałowych na Platformie Mistrzostw,
08.06.2024 – Ogólnopolska Gala Finałowa Mistrzostw w Warszawie.

9. ZMIANY REGULAMINU
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu w trakcie trwania Mistrzostw.

10. RODO
a. Uczestnik i zgłaszający do Mistrzostw wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgodniez treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. wsprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie
swobodnego przepływu takich danych (RODO) na potrzeby związane z realizacją tych Mistrzostw orazoświadcza, że zapoznał się z regulaminem przetwarzania danych osobowych dostępnym na stroniehttps://mistrzostwa.edu.pl/polityka-prywatnosci/ . Uczestnicy udzielają zgody na publikowanie ich
prac, odpowiedzi, itp.
b. Uczestnik ma prawo dostępu do treści swoich danych, do ich poprawiania oraz do żądaniazaprzestania przetwarzania swoich danych. Żądanie zaprzestania przetwarzania swoich danych jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału w Mistrzostwach.

TERMINY SZCZEGÓŁOWE I ETAPU

01.09.2023  – rozpoczęcie rejestracji Uczestników|

Rejestracja jest możliwa przez cały czas trwania Mistrzostw, przy czym w przypadku późniejszej rejestracji, aby móc uczestniczyć w Finale, uczestnik ma obowiązek zaliczenia wszystkich zaległych prac.

01.10.2023 – ogłoszenie tytułu książki 1, na październik (dla każdej klasy/rocznika)
20.10.2023 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 1
31.10.2023 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 1

01.11.2023 – ogłoszenie tytułu książki 2, na listopad (dla każdej klasy/rocznika)
20.11.2023 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 2
30.11.2023 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 2

01.12.2023 – ogłoszenie tytułu książki 3, na grudzień (dla każdej klasy/rocznika)
20.12.2023 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 3
30.12.2023 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 3

01.01.2024 – ogłoszenie tytułu książki 4, na styczeń (dla każdej klasy/rocznika)
20.01.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 4
31.01.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 4

01.02.2024 – ogłoszenie tytułu książki 5, na luty (dla każdej klasy/rocznika)
20.02.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 5
28.02.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 5

01.03.2024 – ogłoszenie tytułu książki 6, na marzec (dla każdej klasy/rocznika)
20.03.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 6
30.03.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 6

01.04.2024 – ogłoszenie tytułu książki 7, na kwiecień (dla każdej klasy/rocznika)
20.04.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 7
30.04.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 7

II etap Mistrzostw - FINAŁ

Materiały do mistrzostw dostępne są tylko dla zalogowanych i zapisanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto.

Książka może stać się przewodnikiem w życiu, o ile jest mądra i zachęca do myślenia. Mistrzostwa Czytelnictwa mają pomóc dzieciom i młodzieży poznać świat, zastanowić się nad treścią czytanej lektury i wyrazić o niej swoją opinię. Wybraliśmy kilkadziesiąt różnorodnych pozycji książkowych dla dzieci i młodzieży, a jednocześnie do każdego tytułu przygotowaliśmy zadania i pytania egzaminacyjne. Nie jest naszym celem jedynie sprawdzenie, czy dzieci przeczytały lekturę. Pragniemy, aby zadały sobie poważne pytania na temat jej treści, aby nauczyły się refleksji nad treścią i aby wyrażały swoje myśli.

książki ułożone na sobieZ tego względu, nasze pytania i zadania nie mają formy popularnych testów wpisujących się w światowe trendy, sprawdzających jedynie pamięć o zawartych w lekturze szczegółach, a są pytaniami otwartymi, wymuszającymi myślenie. Na przykład pytanie może dotyczyć tego, czy dziecko uważa, że warto polecić tę książkę koledze, koleżance, i dlaczego tak uważa albo jak postąpiłoby w sytuacji konkretnego bohatera.

Wybrane książki zawierają wiele informacji na temat świata. Uważamy, że dzieci powinny poprzez książki poznawać nie tylko wytwory fantazji, ale przede wszystkim realny świat, który jest piękny i bogaty. Poznanie kultury, historii, przyrody, geografii jest cenną zdobyczą. Chcemy się skupić na książkach, dzięki którym można poznać różne kontynenty, w tym szczególnie Azję, Europę i Afrykę.

kompasKsiążki, które wybraliśmy czyta się przyjemnie, ale rozrywka nie jest jedynym celem czytania. Jeśli dzieci będą uważały, że książka służy jedynie rozrywce, czytanie przegra w rywalizacji z grami komputerowymi. Natomiast jeżeli nauczymy dzieci, że dobra książka jest przewodnikiem w życiu i nauczycielem, możemy mieć nadzieję, że dziecko w późniejszym okresie życia również sięgnie po wartościową lekturę i będzie czerpało z mądrości autorów..

czapka mistrza

Konkurs jest skierowany do ambitnych dzieci, które chcą wymagać od siebie więcej. Planujemy, aby zmagania konkursowe odbywały się każdego roku szkolnego od października do maja, a najbliższa edycja (od lutego do maja – bez możliwości wzięcia udziału w Finale Mistrzostw) jest dołączeniem się do edycji, która trwa od października. Będziemy proponować jedną pozycję książkową na miesiąc, jako dodatkową (poza programem szkolnym) lekturę do przeczytania. Po każdej lekturze będzie egzamin, a po całym roku przyznanie Tytułów Mistrzowskich. Dzieci uczestniczące w konkursie będą używały specjalnych kart pracy, zeszytów i legitymacji dostarczonych przez Fundację.

COMIESIĘCZNE DZIAŁANIA W RAMACH MISTRZOSTW CZYTELNICTWA

DLA NAUCZYCIELI 
(zgłoszenia klasowe)

1. Na początku miesiąca powiesić w klasie plakat dotyczący danej książki i ogłosić, że zaczął się nowy miesiąc i nowa lektura.

2. 20 dnia każdego miesiąca odebrać maila na Platformie, który zawiera pytanie/zadanie do lektury.

3. W dniach 25-30 każdego miesiąca (dogodnie wg planu lekcji) przeprowadzić egzamin, który powinien trwać około 45 minut. Uczniowie piszą egzamin/odpowiedź na zadane pytanie do lektury.

4. Sprawdzić egzamin i wykonać wpis na Platformie w pozycji „Egzamin” przy odpowiedniej lekturze.

DLA RODZICÓW
(zgłoszenia indywidualne)

1. Na początku miesiąca przypomnieć dziecku tytuł książki, którą powinno przeczytać (postarać się, aby taka książka była dostępna).

2. Przypilnować, aby dziecko przeczytało lekturę.

3. 20 dnia każdego miesiąca odebrać maila na Platformie, który zawiera pytanie/zadanie do lektury.

4. W dniach 25-30 każdego miesiąca (dogodnie wg kalendarza wydarzeń rodzinnych) przeprowadzić egzamin, który powinien trwać około 45 minut. Dziecko pisze egzamin/odpowiedź na pytanie do lektury.

5. Wykonać zdjęcie pracy lub skan i wysłać na Platformie.

REGULAMIN MISTRZOSTW CZYTELNICTWA 2023/2024


1. INFORMACJE OGÓLNE O MISTRZOSTWACH
a. Organizatorem Mistrzostw Czytelniczych jest Fundacja Orszak Trzech Króli z siedzibą w Warszawie przy ul. Bysławskiej 84. Bieżące informacje na temat Mistrzostw są umieszczane na stronie www.mistrzostwa.edu.pl
b. Mistrzostwa Czytelnicze są propozycją dla uczniów klas I - VIII szkoły podstawowej.
c. Celem Mistrzostw Czytelnictwa jest:

  • promocja czytania wartościowych książek;
  • poznanie historii, kultury, przyrody i geografii świata, a szczególnie Azji, Europy i Afryki, z
    których, jak podaje tradycja, wyruszyli Mędrcy ze Wschodu;
  • wyłonienie spośród uczestników Mistrzów Czytelnictwa oraz Ogólnopolskich Mistrzów
    Czytelnictwa.


d. Mistrzostwa odbywają się w dwóch etapach. Etap I rozgrywa się w okresie od października do kwietnia, w domach i szkołach. Etap II rozgrywa się w maju i kończy Galą Finałową w czerwcu.
e. Mistrzostwa Czytelnictwa polegają na czytaniu wskazanych przez Organizatora pozycji książkowych i zdawaniu egzaminów na temat każdej książki. W ciągu roku przewidzianych jest siedem tytułów książek dla każdego rocznika uczniów.
f. W Mistrzostwach mogą brać udział uczniowie zgłoszeni indywidualnie przez rodzica (forma indywidualna) lub uczniowie zgłoszeni wraz z innymi uczniami z klasy przez nauczyciela (forma zbiorowa).
g. Każdy Uczestnik Mistrzostw otrzymuje od Organizatora elektroniczny dostęp do Platformy Mistrzostw.
h. Etap I kończy się w kwietniu wręczeniem elektronicznie Dyplomu i nadaniem Tytułu.
i. Etap II kończy się w czerwcu wyłonieniem Ogólnopolskich Mistrzów Czytelnictwa.

2. ZASADY UCZESTNICTWA
a. Do Mistrzostw Czytelnictwa mogą przystąpić wszyscy uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej.
b. Przystąpienie do Mistrzostw jest dobrowolne.
c. Przystąpienie do Mistrzostw dokonuje się poprzez rejestrację na stronie www.mistrzostwa.edu.pl oraz opłaceniu kosztów uczestnictwa. Po opłaceniu kosztów uczestnictwa rejestrujący otrzyma maila potwierdzającego przystąpienie do Mistrzostw. Na koszty uczestnictwa składają się koszty organizacyjne Mistrzostw oraz koszt pracy jurorów. Organizator nie zapewnia książek, w które każdy musi zaopatrzyć się sam lub wypożyczyć z bibliotek.
d. Rejestracji indywidualnej dokonuje rodzic (każde dziecko wymaga osobnego zgłoszenia).
Rejestracji klasowej dokonuje nauczyciel, opiekun, wychowawca. Przy rejestracji klasowej wymagana jest minimalna grupa 5 uczniów z jednego rocznika.
e. Nabór do Mistrzostw Czytelnictwa jest ciągły, tj. w każdym momencie trwania Mistrzostw można do nich dołączyć.
f. Dostęp do Mistrzostw aktywny jest po zaksięgowaniu wpłaty.
g. Opłaty dokonuje się poprzez stronę Mistrzostw.
h. Koszt uczestnictwa w Mistrzostwach umieszczany jest na stronie www.mistrzostwa.edu.pl
i. Po zarejestrowaniu Organizator przesyła zadania na każdy miesiąc.

3. PRZEBIEG ETAPU I dla UCZESTNIKÓW INDYWIDUALNYCH
a. Ogłaszanie tytułów książek.
Na początku każdego miesiąca (patrz. pkt. 5) Organizator wysyła powiadomienie z przypomnieniem tytułu książki na dany miesiąc. Dla każdego rocznika (klasy) uczniów przewidziany jest inny tytuł książki. Rodzic zapoznaje Uczestnika z tytułem, zapewnia Uczestnikowi dostęp do książki.
b. Czytanie lektury.
Uczestnik czyta książkę. Młodszym Uczestnikom mogą czytać książkę na głos rodzice. Dopuszcza się też używanie audiobooków.
c. Egzaminy.
Pod koniec każdego miesiąca (patrz pkt. 5) Organizator ogłasza pytania lub zadania egzaminacyjne do przeczytanej lektury.
Rodzic w ustalonym przez siebie terminie (mieszczącym się w ramach czasowych ustalonych przez Organizatora w pkt. 5) przeprowadza Egzamin.
Uczestnik otrzymuje od rodzica informację, jakie jest pytanie lub zadanie egzaminacyjne (pytanie egzaminacyjne przesyła Organizator drogą mailową).
Egzamin polega na samodzielnej, pisemnej wypowiedzi egzaminacyjnej Uczestnika będącej odpowiedzią na pytania lub zadania w Zeszycie. Czas trwania Egzaminu wynosi 30 minut. Uczestnik Mistrzostw podczas Egzaminu może korzystać z przeczytanej książki lub własnych notatek.
Uczestnik nie może korzystać z pomocy rodzica, innych osób, ani też materiałów wykonanych przez inne osoby, takich jak notatki, materiały, streszczenia, opracowania itp. Rodzic może zadać pytania pomocnicze lub nakierować Uczestnika, ale nie może podawać właściwej
odpowiedzi.
d. Zaliczenia.
Napisaną przez Uczestnika wypowiedź egzaminacyjną rodzic załącza (skan lub zdjęcie) w formie pliku pdf lub jpg na Platformie Mistrzostw.
Pytania i zadania egzaminacyjne będą otwarte. Przykładowe pytanie: „Co zrobiłbyś, gdybyś znalazł się w sytuacji bohatera książki?”. Ocenia się, czy Uczestnik wykazał się samodzielnym myśleniem na temat treści książki. Każda logiczna, sensowna i nawiązująca do treści odpowiedź będzie uznana za
spełniającą kryteria i wystarczającą do zaliczenia Egzaminu. Jurorzy sprawdzają wypowiedź egzaminacyjną i rodzic otrzymuje mailem od Organizatora informację zwrotną o zaliczeniu lub niezaliczeniu Egzaminu.
Wysłanie wypowiedzi egzaminacyjnej Uczestnika w terminie późniejszym niż wskazany przez Organizatora (patrz pkt.5) oznacza niewykonanie zadania i niezaliczenie tytułu z danego miesiąca.
Niezaliczenie jednej książki nie dyskwalifikuje Uczestnika i pozwala na kontynuowanie Mistrzostw w kolejnych miesiącach, ale nie ma możliwości „powrotu” do zaliczania książki, przy której wystąpiło
spóźnienie.
e. Zakończenie Etapu I.
Procedura powtarza się siedmiokrotnie, w okresie od października do kwietnia. Uczestnik, który zaliczył przynajmniej jedną książkę może otrzymać elektronicznie Dyplom ze zdobytym honorowym tytułem, zależnym od liczby przeczytanych i zaliczonych książek. (patrz. pkt 5)
Uczestnikom indywidualnym Dyplom drukuje i wręcza rodzic po otrzymaniu maila potwierdzającego od Organizatora (wg wskazówek w pkt. 5).
g. Uczestnicy, którzy zaliczą wszystkie siedem książek zdobywają Tytuł Mistrza i przechodzą do II etapu Mistrzostw.

4. PRZEBIEG ETAPU I dla UCZESTNIKÓW ZBIOROWYCH
a. Ogłaszanie tytułów książek.
Na początku każdego miesiąca (patrz. pkt. 5) Organizator wysyła na Platformie przypomnienie o tytule książki na dany miesiąc. Dla każdego rocznika (klasy) uczniów przewidziany jest inny tytuł książki. Nauczyciel zapoznaje Uczestników z tytułem, ewentualnie przesyła informację do rodziców o tytule i prosi o udostępnienie lektury dzieciom.
b. Czytanie lektury.
Uczestnicy czytają książkę w domu lub klasie. Młodszym Uczestnikom mogą czytać książkę na głos nauczyciele lub rodzice. Dopuszcza się też używania audiobooków.
c. Egzaminy.
Pod koniec każdego miesiąca Organizator ogłasza pytania lub zadania egzaminacyjne do przeczytanej lektury.
Nauczyciel w ustalonym przez siebie terminie (mieszczącym się w ramach czasowych ustalonych przez Organizatora w pkt.5) przeprowadza Egzamin. (W wyjątkowych przypadkach, jeśli są uzasadnione powody, nauczyciel może przeprowadzić Egzamin poza ramami czasowymi ustalonymi przez Organizatora).
Uczestnicy otrzymują od nauczyciela informację, jakie jest pytanie lub zadanie egzaminacyjne. Egzamin polega na samodzielnej, pisemnej wypowiedzi egzaminacyjnej każdego z Uczestników będącej odpowiedzią na pytania lub zadania w Zeszycie. Czas trwania Egzaminu wynosi 30 minut.
Uczestnik Mistrzostw podczas Egzaminu może korzystać z przeczytanej książki lub własnych notatek. Uczestnik nie może korzystać z pomocy nauczyciela, innych osób, ani też materiałów wykonanych przez inne osoby, takich jak notatki, materiały, streszczenia, opracowania itp.
Nauczyciel może zadać pytania pomocnicze lub nakierować Uczestnika, ale nie może podawać właściwej odpowiedzi.
d. Zaliczenia.
Napisane przez Uczestników wypowiedzi egzaminacyjne zbiera i ocenia Nauczyciel. Pytania i zadania egzaminacyjne będą otwarte. Przykładowe pytanie: „Co zrobiłbyś, gdybyś znalazł się w sytuacji bohatera książki?”. Ocenia się, czy Uczestnik wykazał się samodzielnym myśleniem na temat treści książki. Każda logiczna, sensowna i nawiązująca do treści odpowiedź powinna być uznana za spełniającą kryteria i wystarczającą na zaliczenie Egzaminu.
Nauczyciel sprawdza wypowiedź egzaminacyjną i Uczestnik otrzymuje od nauczyciela informację zwrotną o zaliczeniu lub niezaliczeniu Egzaminu.
Po zaliczonym Egzaminie przez Uczestnika nauczyciel wykonuje wpis w odpowiedniej rubryce na Platformie, który świadczy o zaliczeniu książki z danego miesiąca. Niezaliczenie jednej książki nie dyskwalifikuje Uczestnika i pozwala na kontynuowanie Mistrzostw w
kolejnych miesiącach.
e. Zakończenie Etapu I.
Procedura powtarza się siedmiokrotnie. Każdy Uczestnik, który zaliczył przynajmniej jedną książkę może otrzymać elektronicznie Dyplom ze
zdobytym honorowym tytułem, zależnym od liczby przeczytanych i zaliczonych książek. (patrz pkt.5) Uczestnikom zbiorowym Dyplom drukuje i wręcza nauczyciel.
f. Uczestnicy, którzy otrzymają zaliczenie wszystkich siedmiu książek zdobędą Tytuł Mistrza.
Nauczyciel informuje Organizatora o liczbie Uczestników z danej klasy, którzy otrzymali Tytuł Mistrza i przechodzą do II etapu Mistrzostw.
5. TYTUŁY MISTRZOWSKIE
Nadane Tytuły Mistrzowskie w zależności od liczby zaliczonych książek:
1 książka – tytuł: Czytelnik
2 książki – tytuł: Sympatyk
3 książki – tytuł: Lider
4 książki – tytuł: Koneser
5 książek – tytuł: Laureat
6 książek – tytuł: Wicemistrz
7 książek – tytuł: Mistrz
Przykładowo przeczytanie i zaliczenie przez Uczestnika jednej książki uprawnia do otrzymania Tytułu Czytelnika, a przeczytanie i zaliczenie wszystkich siedmiu książek uprawnia do Tytułu Mistrza.

6. TERMINY SZCZEGÓŁOWE I ETAPU
Od 01.09.2023 – zgłoszenia i rejestracja Uczestników
01.10.2023 – ogłoszenie tytułu książki 1, na październik (dla każdej klasy/rocznika)
15.10.2023 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 1
31.10.2023 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 1
01.11.2023 – ogłoszenie tytułu książki 2, na listopad (dla każdej klasy/rocznika)
15.11.2023 - ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 2
30.11.2023 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 2
01.12.2023 – ogłoszenie tytułu książki 3, na grudzień (dla każdej klasy/rocznika)
15.12.2023 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 3
30.12.2023 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 3
01.01.2024 – ogłoszenie tytułu książki 4, na styczeń/luty (dla każdej klasy/rocznika)
15.01.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 4
31.01.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 4
01.02.2024 – ogłoszenie tytułu książki 5, na marzec (dla każdej klasy/rocznika)
15.02.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 5
28.02.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 5
01.03.2024 – ogłoszenie tytułu książki 6, na kwiecień (dla każdej klasy/rocznika)
15.03.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 6
30.03.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 6
01.04.2024 – ogłoszenie tytułu książki 7, na maj (dla każdej klasy/rocznika)
15.04.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 7
30.04.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 7

7. ETAP II FINAŁ MISTRZÓW
a. Do Etapu II są zaproszeni uczestnicy Mistrzostw Czytelnictwa, którzy zdobyli Tytuł Mistrza, tj. zaliczyli wszystkie siedem lektur.
b. Gala Finałowa Mistrzostw dla uczestników z Tytułem Mistrza planowana jest w dniu 08.06.2024 r.
c. W dniu 13.05.2024 wszyscy finaliści otrzymają finałowe zadanie.
d. Do dnia 17.05.2024 jest termin nadsyłania do Organizatora skończonych prac finałowych. Wszystkie prace zostaną ocenione przez jury w centrali w Warszawie.
e. W dniu 08.06.2024 odbędzie się Ogólnopolski Finał Mistrzostw w Warszawie. Podczas Finału
ogłoszone zostaną wyniki Mistrzostw oraz wyłonieni Ogólnopolscy Mistrzowie Czytelnictwa z każdego
rocznika.
f. Gala Finałowa odbędzie się w Warszawie w obecności rodziców i nauczycieli. (Jeżeli sytuacja
związana z Covid 19 na to pozwoli).
g. Dla Mistrzów Ogólnopolskich przewidziane są nagrody rzeczowe rozdawane w czasie Gali Finałowej.

8. TERMINY SZCZEGÓŁOWE II ETAPU
13.05.2024 – przesłanie zadania finałowego,
17.05.2024 – termin odesłania zadań finałowych na Platformie Mistrzostw,
08.06.2024 – Ogólnopolska Gala Finałowa Mistrzostw w Warszawie.

9. ZMIANY REGULAMINU
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu w trakcie trwania Mistrzostw.

10. RODO
a. Uczestnik i zgłaszający do Mistrzostw wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgodniez treścią Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. wsprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie
swobodnego przepływu takich danych (RODO) na potrzeby związane z realizacją tych Mistrzostw orazoświadcza, że zapoznał się z regulaminem przetwarzania danych osobowych dostępnym na stroniehttps://mistrzostwa.edu.pl/polityka-prywatnosci/ . Uczestnicy udzielają zgody na publikowanie ich
prac, odpowiedzi, itp.
b. Uczestnik ma prawo dostępu do treści swoich danych, do ich poprawiania oraz do żądaniazaprzestania przetwarzania swoich danych. Żądanie zaprzestania przetwarzania swoich danych jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału w Mistrzostwach.

TERMINY SZCZEGÓŁOWE I ETAPU

01.09.2023  – rozpoczęcie rejestracji Uczestników|

Rejestracja jest możliwa przez cały czas trwania Mistrzostw, przy czym w przypadku późniejszej rejestracji, aby móc uczestniczyć w Finale, uczestnik ma obowiązek zaliczenia wszystkich zaległych prac.

01.10.2023 – ogłoszenie tytułu książki 1, na październik (dla każdej klasy/rocznika)
20.10.2023 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 1
31.10.2023 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 1

01.11.2023 – ogłoszenie tytułu książki 2, na listopad (dla każdej klasy/rocznika)
20.11.2023 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 2
30.11.2023 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 2

01.12.2023 – ogłoszenie tytułu książki 3, na grudzień (dla każdej klasy/rocznika)
20.12.2023 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 3
30.12.2023 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 3

01.01.2024 – ogłoszenie tytułu książki 4, na styczeń (dla każdej klasy/rocznika)
20.01.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 4
31.01.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 4

01.02.2024 – ogłoszenie tytułu książki 5, na luty (dla każdej klasy/rocznika)
20.02.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 5
28.02.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 5

01.03.2024 – ogłoszenie tytułu książki 6, na marzec (dla każdej klasy/rocznika)
20.03.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 6
30.03.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 6

01.04.2024 – ogłoszenie tytułu książki 7, na kwiecień (dla każdej klasy/rocznika)
20.04.2024 – ogłoszenie pytania/zadania egzaminacyjnego 7
30.04.2024 – zakończenie czasu na przeprowadzenie Egzaminu 7

II etap Mistrzostw - FINAŁ

Materiały do mistrzostw dostępne są tylko dla zalogowanych i zapisanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż konto.
Jak zostać mistrzem?

1

Uczniowie czytają lekturę wskazaną na dany miesiąc.

2

W czasie specjalnej lekcji dzieci zapisują odpowiedź na zadany temat. Następnie oddają ją nauczycielowi do sprawdzenia.

3

W zależności od wieku będzie to mniej lub bardziej obszerna wypowiedź. W przypadku klas najmłodszych proponować będziemy również wypowiedź w formie rysunkowej.

4

Nauczyciel sprawdza wypowiedzi (jeśli chce, może wykorzystać tę ocenę do szkolnego oceniania).

5

Po zaliczeniu wszystkich 7 etapów uczestnicy przechodzą do 8 finałowego etapu

6

Po zaliczeniu etapu 8 uczestnicy zapraszani są na Wielką galę mistrzów gdzie ogłoszony zostaje zwycięzca